piątek, 20 czerwca 2014

Biedronka i Włoch z lekka mineralny - 5 pkt.

Uvam Pinot Grigio delle Venezie 2013


Półka - na wysokości głowy
Gdzie i czemu tak drogo - Biedronka i 19,99 zł (próbka od Jeronimo Martins Polska)
Do Ideału? - Jeszcze troszkę brakuje!


Dziś kolejna biała butla z "dyskontu z owadem", który wprowadził od piątku, 20 czerwca, włoską ofertę - tym razem Uvam Pinot Grigio delle Venezie 2013. Wczoraj opisałem Villa Ducali Bianco IGT Terre Siciliane, dając czwórkę, ale tym razem mamy do czynienia z lepszym winem!

W kieliszku słomkowo-żółty jasny płyn, leciutko jakby musujący po wzburzeniu. Nos atakujący krągłymi tropikalnymi owocami, kandyzowanymi, ale złamanymi zimną mineralnością. Może gdzieś tam w tle leciutki ananas.

W smaku może nie pełne ciała, ale pewna muskulatura jest. Sprawia także wyraźne wrażenie kamiennego wina. Kwasowość może nie powala, ale jest na czwórkę z plusem. Nie jest tak finezyjne, jak Scarbolo, ale będzie dobrze pasowało do drobiu, i do ryb - nawet tych tłustszych.
 

Tak wygląda cała butla Uvam Pinot Grigio delle Venezie
 
Miałem mały problem z oceną, bo Uvam jest wyraźnie lepszy niż Villa Ducali. Ale jednak do szóstki troszkę mu brakuje. Ma za to bardzo mocną piątkę!


Winiacz na 5 punktów w 7-punktowej skali!

Biedronka: wino z Sycylii. Białe za 9,99 zł - 4 pkt.

Villa Ducali Bianco 
IGT Terre Siciliane 2013


Półka - na wysokości kolan
Gdzie i czemu tak drogo - Biedronka i 9,99 zł (próbka od Jeronimo Martins Polska)
Do Ideału? - W połowie doskonałe


Już od dziś - 20 czerwca - w Biedronkach festiwal włoskich win. Jakie są? 22 etykiety - w tym dwie tylko znamy już, bo pojawiły się (są obecne wręcz w niektórych sklepach wciąż) jako element dość stały - Sensi Orvieto (teraz jednak rocznik 2013) i Prosecco Porta Leone.

O ośmiu winach, które demonstrowano na degustacji prasowej, już pisałem tutaj. Ale warto opisać także inne wina, poza tamtą ósemką. Tym razem wybór padł na Villa Ducali Bianco IGT Terre Siciliane 2013 za 9,99 zł. Białe i wytrawne, z Sycylii. Butelkowane przez Angelo Rocca & Figli, tyle że na stronie tego winiarza nie ma wzmianki o takim winie. Czyli być może podobne biedronkowe zamówienie, jak Le 20 od Joly. Ale mimo to...

Wino jak okaz za 9,99 zł nad wyraz przyjemne. Nie ma może wybitnej kwasowości jak "zimne" wina białe, ale w sumie jeśli przyjąć, że to okaz z Sycylii, to nie może w nim być kamienności czy wyraźnej stali.

Ale w aromacie są owoce, wprawdzie mętne nieco, ale jest za to ładna budowa, która po ogrzaniu wina (latem nieuniknione) nie odrzuca, jak to w większości okazów za mniej niż 10 zł.

Jest wręcz w aromacie coś fajnego, złożonego, choć ten bukietowy pączek zatrzymuje się w połowie rozkwitu. Gdyby poszedł o krok dalej, mielibyśmy zupełnie inne wino. Ale i tutaj nie jest źle. W smaku dość kwasowe, ale bez przesady. Akurat. Rześkość sprawia, że ładnie będzie pasować do grillowanej ryby.  

Jak na wino, które nie kosztuje nawet 10 zł, nie jest źle. Półmetek do ideału został wyraźnie przekroczony!
 
Cała butelka Villa Ducali Bianco IGT Terre Siciliane 2013

Winiacz na 5 punktów w 7-punktowej skali!