wtorek, 5 maja 2015

Winne Wtorki: Hiszpan do szparagów - 5 pkt.

Bach Extrisimo Seco 2014
 
 
Półka - nieznana
Gdzie i czemu tak drogo - Faktoria Win i 29,99 zł (próbka importera)
Do Ideału? - Jeszcze troszkę brakuje!

W Winnych Wtorkach temat wiosenny, który zaproponował Blurppp - wino do szparagów. Ale ja nie mam Rieslinga ani Sylvanera, mam za to inne wino, które bardzo dobrze sprawdziłoby się na piknik albo i do szparagowego stołu. Rieslingi - wina w większości swej masy (podejście idealistyczne) krystaliczne i szkliste - jakoś tak nie pasują mi do mdławo smakujących szparagów. Sylvaner - owszem, tu już nieco inny kaliber, więcej "mięsa".

A czemu nie coś z ciałem? Na przykład hiszpańskie wino Bach Extrisimo (ze szczepów Macabeo, Xarel·lo, Chardonnay) z Faktorii Win. Wino z winnicy braci Bachów - Pere i Ramona. Zabawne, w młodości moimi sąsiadami byli także bracia Bach, choć ani nie Ramon, ani nie Pere. Byli to "Mały Bach" i "Duży Bach" (z racji różnic wzrostu). 

Ale wróćmy do wina... Lekko złote w kolorze, w aromacie lekko egzotyczno-kwiatowe. A ten aromat nie jakiś schowany, ale bardzo wystający znad cembrowiny kieliszka. W smaku wytrawne, nie ma śladu cukru. No, może jakiś maleńki - bardziej wynikający z ciała tych trzech szczepów. Co najciekawsze - Macabeo nie przytłacza swą słonością całości. Zachowuje za to w tle swą migdałową nutkę. Kwasowość o dziwo dość ładna, struktura mocna, zdecydowana, finisz średni.

Faktoria zakwalifikowała to jako "wino na randkę". Taka randka pewnie mogłaby odbyć się właśnie nad szparagiem? Konkretnie jednym, ułożonym do filetu z Wrakonia (dostaniemy go w krajach śródziemnomorskich jako Wreckfish) z warzywami.

Dumny zielony szparag z filetem z wrakonia z warzywami. Pycha!

Winiacz na 5 punktów w 7-punktowej skali!

Tak oceniali inni Wtorkowicze:

- Blurppp: Sylvaner i mnóstwo zieleni

- Czerwone czy Białe: Riesling z Nowej Zelandii

- Dolina Mozeli: jak pasja do Rieslinga, to mogło być coś innego?

- Italianizzato: Riesling i to w wersji Spaetlese

- Nasz Świat Win: Po prostu Prinz

- Przy winie - Faust czyli "chwilo, trwaj!

Portugalczyk i Włoch z Faktorii Win

Biało-czerwony zestaw na grilla

Villa Nova Vinho Verde (16,99 zł)

Precz zimno z naszego życia, witajcie majówki, grille i zabawy na świeżym powietrzu. Otwarta niedawno paczka z Faktorii Win (wina znajdziecie w wielu sklepach grupy Eurocash) - pisałem już raz o dobrym Francuzie - zawierała dwa dobre wina, które powinny się dobrze sprawdzić podczas nadchodzących majówek. To włoskie La Torre Morellino di Scansano 2013 oraz portugalskie Villa Nova Vinho Verde.

Wina z odmiennych biegunów cenowych - czerwone kosztuje niemało, bo 50 zł bez grosza, a Vinho Verde 16,99 zł. Dlatego czerwone polecane jest jako idealne na prezent. Ale ja bym ów prezent wykorzystał właśnie do grilla. Ale po kolei.

O pierwszym winie - portugalskim Vinho Verde - pisałem już na łamach Faktu, polecając je do grillowanych warzyw. Jest przyjemne, z maleńkimi bąbelkami, orzeźwia swoim cytrusowo-kwiatowym charakterem. Lekkość i kwasowość predystynuje taką etykietę jako wino dla grona przyjaciół (no, trzeba kupić 3 butelki). Verde robi w Polsce ostatnio karierę, stało się modnym winem - zresztą słusznie, bo ciężko o tak dobry stosunek jakość-świeżość-cena. Ciężko komuś wmówić, że świetne verde jest wtedy, gdy przeskoczyło wiekiem wszystkie inne wina na półkach. To zostawmy dla tych, którzy chcą zarobić na Prosecco. Verde pijemy póki świeże!

La Torre Morellino di Scansano 2013 (49,99 zł)

Zawsze to będzie mniejszy wydatek niż trzy razy La Torre (Sangiovese i Cabernet Sauvignon). To czerwone wino może się spodobać amatorom ostatnich kęsów karkówki na party. W aromacie czerwone owoce, ale w smaku - jak wino już ciepłe - nieco roztrzepotane. Wydaje się owocowe, ale i lekko goryczkowe w końcówce, leciutko żelaziste, nieprzesadnie. Struktura średnia - garbnik jest średni, rustykalny, z grubsza ciosany, kwasowość też jest trzymana na wodzy. Szkoda, że cena wysoka - 49,99 zł. Do karkówki i wołowiny piłbym La Torre. Do kiełbasek także. A w przerwach - oraz jako aperitif - Verde! 


Wina otrzymałem z Faktorii Win