niedziela, 23 grudnia 2018

Wina na Święta z Winnice.eu

Wina akurat do świątecznych potraw. Węgry i Francja!

Akurat tradycję kuchenną mamy taką, że dominują u nas potrawy rybno-kapustno-grzybowe. No i tu i ówdzie jeszcze "słodycze" w rodzaju kutii w postaci deserów. Co więc postawić na świątecznym stole?
Do ryb bardzo dobrym wyborem będzie francuska lekka i niedroga Burgundia - Jean Loron Bourgogne 2015 Aligoté (Winnice.eu za 59 zł). To dość lekkie wino! Niech nie zwiedzie was to, że to biały 3-latek. Dzięki wysokiej kwasowości upływ czasu jest zupełnie nieistotny. Struktura jest całkiem mocna i można je spokojnie zachować jeszcze na lata! Ale gdy pijemy już teraz, czuć jak ładnie aromat emanuje łagodnymi owocami - jabłkiem i cytrusami, a finisz lekkim gorzkim grejpfrutem. 


Jeśli ryby trafią się wam na świątecznym stole w wersji tłustej - nawet śledzie - warto rozważyć pewien ewenement - Tibor Gal Egri Csillag 2015 (Winnice.eu za 27,50 zł). O, to niezły staruszek, bo wino pierwotnie zachwalane - i tak rzeczywiście smakowało - jako lekkie, kwiatowe, do wypicia już. Ale z węgierskimi winami bywa tak, że są po prostu niedoszacowane (o czym pisałem choćby tutaj). Tak samo jest z tym Csillagiem! Po trzech latach Gwiazda Egeru od Tibora Gala pokazuje muskulaturę! Stało się cieliste, mocno owocowe, lekko maślane, a przy tym jest bardzo mocno kwasowe! Jest bliższe dobrej Kalifornii niż Węgrom! Poradzi sobie i z bigosem, i z pierogami z grzybami!


Jeśli na stół wjechały już desery, to czas na słodycz - z rodzaju lekkich, niezbyt nachalnych - Douceurs d'Aurélie 2017 Moelleux (Winnice.eu za 49 zł). Jest i słodko, i aromatycznie. A to dzięki Muskatowi, który całą swoją mocą nadaje sporo charakteru różanego. Poza nim są nuty cytrusów, brzoskwini i pigwy. I całość spięta ładną klamrą kwasu! Znakomity akcent na zakończenie świątecznych kulinarnych uciech!