czwartek, 31 maja 2018

Wina z Vignerons Ardéchois na wiosnę w Winnice.eu


Nie tylko na wiosenne upały!

Sandrine Delgado z Vignerons Ardéchois (na pierwszym planie) opowiada o winach

W Winnice.eu - u importera wyszukującego wina sentymentalne (założyciele pracowali jako studenci w winnicach, gdzie dziś zaopatrują sklep), w przyjemnei niskich cenach - okazja do spróbowania win z Francji, z nieznanego bliżej w Polsce regionu Ardéche i porozmawiania z szefową eksportu spółdzielni Vignerons Ardéchois - Sandrine Delgado.

Ardéche to region leżący w sąsiedztwie Doliny Rodanu, ok. 40 km na południe od Lyonu., tak w połowie drogi do Morza Śródziemnego. Dość dziki, omijany przez główne autostrady i koleje. Są za to imponujące góry, przełomy rzek i winnice - m.in. te należące do spółdzielców z Vignerons Ardéchois. Kooperatywa liczy ok. 6,5 tys. hektarów, działa od początku XX wieku. Powstają tu i wina podstawowe, lekkie, i te bardziej wymuskane, poważniejsze.

Orelie musujące białe (36,90 zł)
Podstawowe wino musujące z oferty importera to Orelie (Sauvignon Blanc i Chardonnay w proporcjach 50/50 proc.) to całkiem fajne wino na piknik ciepłego dnia. W aromacie jabłko, kwiaty. Bąbelki całkiem spore. W smaku jest wyraźna zieloność pochodząca z SB, a wszystko obleczone w bardzo przyjemną strukturę. Kosztuje 36,90 zł.

Orelie rosé - mistrzostwo różowych bąbelków! (36,90 zł)

Ale za taką cenę lepszym wyborem na gorące lato będzie Orelie rosé (tu Syrah i Gamay) - tu w aromacie świeże poziomki, o szampańskim wydźwięku. Mnóstwo owocu, naprawdę mnóstwo! Jest pełne i zarazem eleganckie. Ma bardzo ciekawą głębię.
Aurelie Blanc Ardeche IGP 2016 (25 zł) 

Aurelie Blanc IGP Ardéche 2016 (25 zł) to wino spokojne, także z Chardonnay i Sauvignon Blanc, ale już niekoniecznie - Jak wyjaśnia Sandrine - w stosunku pół na pół. Proporcje zależą od wielu warunków - a finalnie od decyzji twórcy. Wczesny zbiór Chardonnay gwarantuje wysoką kwasowość i charakterystyczną "żyletkę", a późny daje maślaność i potęgę. A jeśli lato i jesień były za ciepłe, to w proporcjach znajdziemy więcej Sauvignon Blanc. W tym roczniku jest równowaga - moc, kwiaty i biały owoc, bardzo  solidny.

Les Terrases IGP Ardéche Rose 2016 (25 zł)

Les Terrases IGP Ardéche Rose 2016 z Grenache i Merlot to dyskretne wino. Potęga lekkiego owocu. Grona zbierane wczesnym świtem, przed godz. 8 rano. Grona rosną, jak nazwa wskazuje na tarasach, gdzie chłonie słońce do woli! Ale absolutnie nie sprawia wrażenia przegrzanego! Jest eleganckie i posągowe, ale nie struktura trzyma tu rysik, tylko raczej sam aromat. Idealne na aperitif, taras, piknik. Tylko 25 zł!

Orelie Ardéche IGP 2017 (25 zł)

Orelie Ardéche IGP 2017 - to czerwień, miła i sympatyczna, także za 25 zł. Tu 60 proc. Merlot i 40 proc. Gamay, ale ten drugi szczep staje tu na pierwszym planie. Przyjemne wino zarysowane owocem, a nie taninami. Jest świeże, rustykalne, dość kanciaste. Ale z tej kwadratowej skrzynki zdaje się wychodzić aż ta kipiąca owocowość.

Frigoule Syrah 2015 (36,90 zł)

Frigoule Syrah 2015 (36,90 zł) - już opisywałem niedawno. Grona zbierane z winnicy liczącej 20 hektarów. Jak mówi Sandrine, to wina z aspiracjami, z większą koncentrację. Wiosną krzewy poddawane "zielonym zbiorom". Wino dojrzewa w dębowych beczkach, ale tylko pół roku i zawsze w starych. Jest ciemne, owocowe ale tuż po nalaniu do kielicha jeszcze dość schowane, powściągliwe ale mimo wszystko świeże i potężne. Z bardzo dużym potencjałem! 

Może ostatnie wino będzie nieco za mocne na obecne wiosenne upały, ale pozostałe możecie próbować śmiało! Wina do kupienia w Forcie Okęcie, w składzie Winnice.eu!