wtorek, 23 czerwca 2015

Winnice.eu - wina z palet do trzech dych!

Może być pysznie, w historycznym miejscu i w dodatku niedrogo!
Stół degustacyjny w winnice.eu
To miejsce jest związane z bolesną historią Polski. 14 marca 1980 r. na Fort Okęcie spadł samolot Ił-62. Wracał z Nowego Jorku. Na pokładzie było 77 pasażerów, wśród nich Anna Jantar, oraz 10 osób załogi. Zabrakło kilkunastu minut... Gdy już wiedzieli, że spadają, kapitan Paweł Lipowczan skierował maszynę na stare zabudowania.
Dziś tuż obok tego miejsca, przy ulicy imienia bohaterskiego pilota, pod numerem szóstym, działa już od ponad roku Skład Wina Fort Okęcie (Winnice.eu). Ta rocznica była okazją, by spróbować win z oferty firmy. Oferty, o tyle ciekawej, że utrzymanej w cenach dyskontowych - najtańsze z win jest za 12,50 zł, a najdroższe - za 32,50 zł (Tibor TiTi Gal Egri Bikaver). Ceny bardzoi przyjemne - kupujemy zupełnie tak, jak w Biedronce kupowaliśmy w 1998 roku - wprost z kartonów na paletach, częściowo jeszcze zawiniętych w folię!
Les Vignerons Ardechois Orelie Ardeche 2014 (19,90 zł)
Jak wina? Większość to okazy z Ardeche w południowej Francji, z Doliny Rodanu. O winach z prywatnego importu pisała dawno temu Winicjatywa - dziś można je dostać w Polsce! Pierwsze - białe Les Vignerons Ardechois Orelie Ardeche 2014 (Sauvignon Blanc i Chardonnay) - bardzo, ale to bardzo fajne. Za 19,90 zł mamy lekkie dość wino, kwiatowe, z pewną nutką naftową, w smaku lekko kwasowe, o bardzo ładnej strukturze. Trochę wino środka - przyznaję. To nie żołnierz do walki z Alvarinho, nie rześki konkurent Vinho Verde czy Muscadeta. Ale to na pewno przyjemny "tarasowiec" z półki do dwóch dych, na Winiaczową piątkę z wielkim plusem. Ardeche odsadza z łatwością Viogniera 2013 za 25,50 zł i stojącego w tej samej cenie Węgra - Tibor Gal Egri Csilag 2013 (tu takie szczepy: Leanyka, Kiralyleanyka, Cserszegi fuszeres, Szurkebarat, Pinot Blanc, Sauvignon Blanc, Viogner). Biały Gal ma małą kwasowość, choć sporo w aromacie jabłek i lekkiego agrestu. No, jeszcze anyżek w smaku i spora pieprzność ratują sprawę (i piękny finisz). Ale serce mówi: Orelie!
Tibor Gal Egri Csilag 2013 (25,50 zł)
W czerwieniach można lepiej wybierać! Les Vignerons de Bel Air Grande QV 2013 Coteaux Bourguignons (Gamay) za 25,80 zł przywodzi smakiem różowe wina - w smaku poziomki, truskawki. Choć też jest trochę dymu. Jest zauważalna wysoka kwasowość, może wręcz cierpkość. Raczej do kurczaka i kiełbasek z grilla. Mocna 4+ w skali Winiacza!
Les Vignerons de Bel Air Grande QV 2013 Coteaux Bourguignons (25,80 zł)
Amatorom różu spodoba się pewnie Les Vignerons Valleon Cabernet Sauvignon Drome IGP za 19,90 zł - różowe. O małej kwasowości, z maleńkimi bąbelkami, anyżkowe i lekko słone. Na szczęście typowych dla różo poziomek czy truskawek niewiele. Za to na bardzo zimno (tu było trochę ciepłe) do krewetek to by było to!

Les Vignerons Valleon Cabernet Sauvignon Drome IGP za 19,90 zł
Pinot Noir od Tibora Gala 2012 to wino, które aż kusi. By kupić skrzynkę i schować na 3-4 lata. Bo i cena jest rewelacyjna - 29,70 zł. Teraz ma troszkę cienkie ciało. Wydało mi się młode i lekko zielone, nieco żelaziste, garbnikowe i mineralne. Zwarty, skupiony i daleki od leniwości trzylatek. Dobre, na Winiaczową 4 z wielkim plusem, ale dałbym mu czasu!
Tibor Gal Pinot Noir 2012 (29,70 zł)
Ardeche par Nature 2012 (12,50 zł) miękkie i lekko kwasowe, warzywne, nieco w smaku pestkowe, wiśniowe - ale dobre jako wino na co dzień. 
Les Vignerons Ardechois Les Terasses 2013 Ardeche (16,30 zł) to kupaż szczepów merlot i grenache. To nadaje miękką owocowość z żywą, kwasową truskawką jako znakiem szczególnym. Fonvene Ardeche 2013 (14,90 zł) jest bardziej wiśniowe, krągłe i naperfumowane, choć ciałka w nim mało. Terre de Chene 2012 (25,90 zł) w aromacie nieco powściągliwe, ale lekkie w smaku i nieco garbnikowe. Będące w tej samej cenie Terre de Frigoule 2012 nieco podobne, choć wyraźniej cieplejsze, jakby nieco przegotowane. Przywodzi na myśl, na język, wino ziem gorących! 
Terre de Frigoule 2012 (25,90 zł)
Les Classiques Syrah Ardeche 2012 (17,50 zł) ma już lekką czekoladkę w nosie, lekką bardzo taninę - jak na wino do 18 zł - bardzo dobre. Choć wolałbym dopłacić i za 29,90 zł (jedno z droższych tu win!) kupić Saint-Pantaleon Les Vignes 2011 Cotes du Rrhone Village. Mocna wiśnia i pesteczka, sporo ciała. Pycha na 6 Winiacza!
Tibor Titi Gal Egri Bikaver 2012 (32,50 zł)
Na koniec faworyt degustacji - najdroższe tu wino. Za 32,50 zł. Tibor Titi Gal Egri Bikaver 2012 to sporo miękkich aromatów papryczki i czerwonych owoców. Jest też pikantność i spora kwasowość, która z powodzeniem walczy z beczką. Takiej żywiołowej, że dobrze wróży na przyszłość. Szóstka Winiacza!
 Tak wygląda z zewnątrz Skład Win Okęcie
Miejmy nadzieję, że to dopiero początek winnice.eu i tak świetnych win, w jeszcze przyjemniejszych cenach będzie przybywać. Bo importerów, którzy mają wina nie za 60-80 zł, tylko za 16-32 zł, trzeba po prostu cenić!  
O tych winach pisali też: