czwartek, 12 czerwca 2014

Włoch o solidnych garbnikach - 5 pkt.

La Mirandola Ticchiolo
Chianti Classico 2011

Półka - nieznana
Gdzie i czemu tak drogo - Dobre Wina i promocja 32,90 zł (poza 54,90 zł). Próbka nadesłana
Do Ideału? - Już ciut, ciut!!

Nie jest wtorek, tylko środa, i to potwornie upalna, ale i tak czas na chianti classico! Tym razem z dobrewina.pl - sklepu internetowego (ale jest też sieć sklepów stacjonarnych w całej Polsce), w którym ostatnio sporo promocji i win w przystępnych cenach. W takiej też - obniżonej o 22 zł - jako "Wino Dnia" za 32,90 zł będzie właśnie La Mirandola Ticchiolo Chianti Classico 2011.

To chianti jest w 100 proc. z sangiovese, z parceli na północny wschód od Sieny. Nie ma żadnych innych domieszek. Stąd może czysty, piękny kolor w stylu Rosso di Montalcino i regularne łzy na ściankach kielicha. Pierwsze, co się rzuca w nos, to pewna "zieloność" - wino jakby jeszcze młode, cierpkie, leciutko tytoniowe, troszkę jakby ziemiste i zwierzęce, z obecną zamszową skórą. Ale też nutkami kwiatowymi.

Owoc zdecydowanie stoi na drugim planie. Troszeczkę jest wyparty przez spore garbniki. Nie są one może aż tak dębowe, jak piszą inni blogerzy (np. Przy Winie), ale dość ładnie tworzą szkielet tego wina. W smaku jest nie tylko dość mocno taniczne, ale także ładnie kwasowe. Finisz jest długi.

Wyśmienite do jedzenia - czerwonych mięs! Nie zapomnijcie otworzyć długo przed próbowaniem i dajcie pooddychać. Nie przegrzewajcie. Odwdzięczy się wam niebanalnym smakiem!


Winiacz na 5 punktów w 7-punktowej skali!