niedziela, 12 czerwca 2016

Kobiety i Wino w Jung und Lecker

Degustacja z Królową Niemieckiego Wina

Josefine Schlumberger - Królowa Niemieckiego Wina 2016 - i Ja!
 
Co ja tutaj robię? Sam jeden (no, prawie) facet, siedzący w sali w otoczeniu mnóstwa pań? Po prostu to co zwykle. Próbuję Rieslinga! Zajadając się pysznymi smakołykami! Ale mam to szczęście - jest wigilia Wielkiej Degustacji Win Niemieckich - że obok są piękne kobiety, a wśród nich 22-letnia Królowa o pięknym uśmiechu, i jest bardzo, bardzo gorąco... Królowa? Owszem, Królowa Niemieckiego Wina. W tym roku to 22-letnia Josefine Schlumberger. 
Ona była gościem na wieczorze zorganizowanym przez Kobiety i Wino w warszawskiej restauracji Jung und Lecker przy Krakowskim Przedmieściu 45.


Solter Riesling Sekt Brut 2015

Na degustacji win niemieckich nie mogłem być. Za to spróbowałem świetnych win niemieckich, jakie są w wyborze Jung und Lecker - najlepiej wyposażonej w wina naszych zachodnich sąsiadów restauracji w Polsce.

Na pierwszy rzut spróbowałem Solter Riesling Sekt Brut z Hesji Nadreńskiej - przyjemne bąbelki ze szczepu Riesling. Wino produkowane jest metodą szampańską - ale oczywiście to nie Szampan, bo nie pochodzi z Szampanii! Nie jest też - na szczęście - tak miękki i kremowy jak wina z chardonnay czy Pinot Noir. To Riesling, a więc jest szklisty. Ma piękną i wielką kwasowość i lekką mineralność. W winnicy Solter jest mnóstwo różnorodnych rodzajów gleby. Stąd wpływ na aromat i smak. Cytrus i to szklisty bardzo. Nie przeszkadza mu nawet to, że trochę pooddycha.

Krewetka w majonezie z sosem wasabi z sezamem i szczypiorkiem


Zerkam na Królową. Koncept tak prosty, że aż żal, że nie może być wykonany u nas. Od lat ponad 60 niemieccy winiarze wybierają Weinkoenigin - najpierw była to taka nasza "Panienka z okienka", ale od niedawna jest to Pani, która zna się na winie, jest nie tylko jego Miss, ale ambasadorem na Świecie!

Josefine pochodzi z rodziny o winiarskich tradycjach. Jej rodzice mają 6 ha winnicy 15 minut drogi do Francji i godzinę do Szwajcarii (niemieckim samochodem - jak mniemam). Ale wciąż są młodzi i - jak mówi "chcemy żyć i decydować o naszym życiu - nie oddadzą schedy zbyt szybko.
 
Do niego próbujemy krewetkę w majonezie z sosem wasabi z sezamem i szczypiorkiem. Jak razem smakują? Krewetka jest bardzo aksamitna, kremowa, tylko lekko "wasabistyczna" i doskonale dopasowana do wina. Szczególnie z bąbelkami, bo ta perlistość ładnie rozbija oleistość krewetki.

Aranchini nadziewane skórką limonki z oliwą z oliwek

Na drugie danie (choć może to nie tyle danie, ile przekąska) - aranchini nadziewane skórką limonki z oliwą z oliwek. Do tego wino bardzo kwasowe, które próbowałem w tym samym miejscu trzy tygodnie wcześniej. Domtalhof Eimermann Riesling Pettenthal 2013 - także z Hesji Nadreńskiej. Odrobina cukru dwa do trzech gramów i kwas sowity. A nadzienie do aranchini ze skórki limonki.


Królowa to sympatyczna dziewczyna, jest zaledwie o pół głowy niższa ode mnie - co znaczy, że ma ze 185 cm wrostu! Studiowała psychologię, przez półtora roku, ale zarzuciła. Zaczęła studia winiarskie, co pochwalali jej dziadkowie. Choć, co przyznaje, tylko w teorii... Bo ich zdanie jest takie, że to nie jest praca dla kobiety :)
Jak smakuje ten Riesling Eimermanna do potrawy? Razem - danie i wino - smakują świetnie. Wino uwypukla limonkę i ziołowość. Całość składa się bardzo zgrabnie.

Parfait z kurzych wątróbek na wontonie z żelem z rieslinga

Ale, ale... Co do parfait z kurzych wątróbek na wontonie z żelem z rieslinga? Oczywiście Riesling. Ale delikatniejszy, miękki i bardziej owocowy niż mineralny. W strukturze miękki i niezbyt jest kwasowy. Przynajmniej pozornie - Bremmer Calmont Riesling 2014 z Moseli. Kwiatowy i delikatny, nie taki "crispy", nie taki szklisty i chrupiący. Danie jest natomiast szczytem aksamitu - przypomina kulkę lodów. Ale to wątróbka - zblendowana ze śmietanką i ziołami. Robi się ją "łatwo" - jak wyjaśnia Marcin Śnieżek, szef kuchni Jung Und Lecker - przez dwa dni.

Bremmer Calmont Riesling 2014

To zestawienie z winem jest mistrzowskie. Daje osobny, trzeci smak. Co ciekawsze - wino ma na tyle pokładów kwasowości, że dokładnie zmywa tłustość wątróbki.

Ale oto pojawia się jeszcze jedno zestawienie: Riesling do kaczki. Zwykle do tego ptaka świetnie pasują lekkie wina czerwone. Choćby Pinot noir. A jak pasuje Battenfeld-Spanier Riesling 2014?

Battenfeld-Spanier Riesling 2014

Piękny Riesling sam w sobie. To dzieło męża Caroline, której wina także są w Jung und Lecker. Pole bitwy ma w aromacie trochę prochu, jest tu coś podobnego do francuskiego fumée. Mineralność za to wielka do imentu! Dojmująca. W zestawieniu z Rillette z kaczki ze świeżymi śliwkami na grilowanym toście pszennym tak dominująca, że pokonała tę potrawę, nie biorąc jeńców. Potrawa znakomita, ale bardzo delikatna!

Rillette z kaczki ze świeżymi śliwkami na grilowanym toście pszennym

Za to następna potrawa zespoliła się z winem - a był nim także Riesling - Kerpen Graacher Domprobst Spätlese także z Mozeli.

Kerpen Graacher Domprobst Spätlese 2014

Ten Kerpen jest mięciutki, słodki - choć kwasowy - świetnie pasuje do tatara z wędzonej makreli z jajkiem, czerwoną cebulą i koperkiem w miodowym dressingu na pumperniklu.

Tatar z wędzonej makreli z jajkiem, czerwoną cebulą i koperkiem w miodowym dressingu na pumperniklu

Wydawać by się mogło, że ten pumpernikiel to fanaberia. Ale włąśnie do eniego Riesling pasuje wyśmienicie! Nie wiem, jak oni to w J&L robią, ale wychodzi im perfekcja.

Na koniec deser - sernik na zimno z grejpfrutem i miodowym krokantem w torebce z Rieslingiem z winnicy Solaris (Małopolski Przełom Wisły). Dziwny nieco Riesling, bo pachnie jak pinot grigio, ma mydlane nutki w strukturze, jest pełny, ale do delikatnego deseru bardzo pasuje.

Sernik na zimno z grejpfrutem i miodowym krokantem w torebce
 
Czy te wszystkie potrawa są kobiece? Czy Riesling jest szczepem kobiecym? Hmm... Jak mówią mistrzowie ironii: damska intuicja mówi mi, że TAK! Bo przecież "wino jest kobietą!"
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz