wtorek, 30 maja 2017

Wina z Hiszpanii i Portugalii w Biedronce

Iberyjska czerwień na czerwiec


W Biedronce nowa oferta - po słabej włoskiej wiosennej winne szefostwo dyskontu sięgnęło do matecznika - czyli Portugalii. Ale jest też sąsiednia Hiszpania. Wina są lepsze - bo i sporo tu pewniaków, stałych gości na owadzich półkach - ale za to przeważają czerwienie. Trochę szkoda, bo jest tak gorąco, że pić na tarasie schłodzone vinho verde to po prostu marzenie winomana...

Moje trochę także, ale powody zdrowotne stanęły trochę mi na drodze. Złamana kość podlewana winem nie będzie się zrastać tak dobrze, jak podlewana tranem, zajadana rybami, warzywami, witaminą D i innymi dobrodziejstwami. Ale nie mogłem zostawić Was, moi drodzy Czytelnicy, w niepewności - i oto na Winiaczu recenzje win są. To dzieło zaprzyjaźnionych blogerów z Naszego Świata Win, w których gust ufam.Casa Ferreirinha Papa Figos Douro 2015 (24,99 zł)

Casa Ferreirinha Papa Figos Douro 2015 (24,99 zł) to stały - a może raczej regularnie powracający - gość na półkach. Wino ma w aromacie ładny owoc spod znaku kwaskowych wiśni. Po chwili wychodzi więcej nut ziemistych i delikatnie zielonych. Wino w ustach przyjemnie lekkie, kwaskowe, niezbyt mocno skoncentrowane. Obudowane wokół ciemnych owoców z przyjemnymi, żywymi, mocno wyczulanymi taninami. Proste, ale przyjemnie, solidnie wykonane. Do zimnych wędlin, ale i kiełbasek z grilla. Dobre (+)allado Paco do Monsul Douro 2015 (15,99 zł)

Vallado Paco do Monsul Douro 2015 (15,99 zł) - w nosie odrobinę cieplejsze, słodsze, mocniej skoncentrowane. Tu wiśnie są już dojrzałe, ciemne. Jest też nieco akcentów befsztykowych. W ustach koncentracja ciut za niska i trochę brakuje mu werwy. Również taniny znacznie mniej wyraźne niż u poprzednika. Całość gładsza, bardziej miękka. Dobre!


Vinhas de Pegoes Vinho Regional Penisula de Setubal Touriga Nacional 2015 (14,99 zł)

Cooperativa Agricola de Santo Isidao de Pegoes Vinhas de Pegoes Vinho Regional Penisula de Setubal Touriga Nacional 2015 (14,99 zł) - pierwszy oddech to spotkanie z dużą dawką beczki. Mamy więc nuty dymne, nawet lekko wędzone, popiołowe. W ustach to również beczka odgrywa pierwszoplanową rolę, a owocowość czai się dopiero gdzieś w tle. Trzeba lubić taki styl, albo dobrać do tej butelki odpowiednią potrawę (jeśli dalej obracamy się w grillowym kontekście, to tutaj przydałaby się co najmniej karkówka). Natomiast na plus należy zapisać solidne i na szczęście niezbyt gorzkie garbniki. Średnie+


Conde Vimioso Sommelier Edition Vinho Regional Tejo 2015 (34,99 zł)

Sociedade de Vinhos Conde Vimioso Sommelier Edition Vinho Regional Tejo 2015 (34,99 zł) - podobnie jak w przypadku poprzednika pierwsza do głosu dochodzi beczka. Przy tym tutaj jest ona mniej nachalna, lepiej ułożona i przyjemniejsza. Wanilia uzupełniona jest o nuty liścia laurowego i roztartej w dłoniach ziemi. W ustach skoncentrowane, ale i soczyste. Akcenty dojrzałych wiśni i śliwek przeplatają się z liśćmi tytoniu. Jedynie w finiszu pojawia się delikatnie nieprzyjemna goryczka. Taniny są mocne, charakterne, ale przy tym kulturalne. Woła o jedzenie (w końcu to edycja sommelierska). Dobre.


J. Portugal Ramos Vinhos Loios Vinho Regional Aletejano 2015 (11,99 zł)

J. Portugal Ramos Vinhos Loios Vinho Regional Aletejano 2015 (11,99 zł) - tu w nosie o pierwszeństwo walczą ze sobą wędzone śliwki, dojrzałe wiśnie i dym z jesiennego ogniska. Na podniebieniu soczyste, dość lekkie, dalekie od tego przyciężkiego, zadymionego zapachu. Pojawia się przyjemna kwasowość i żywe taniny w finiszu. Prosta butelka do niezobowiązującego popijania w sprzyjających okolicznościach (jak choćby deska zimnych mięs). Dobre-.


J. Portugal Ramos Vinhos Marques de Borba Alentejo 2015 (22,99 zł)


J. Portugal Ramos Vinhos Marques de Borba Alentejo 2015 (22,99 zł) - jeśli ciężar butelki miałby iść w parze z jakością wina, ta etykieta miałaby na starcie solidną przewagę nad resztą stawki. Oceniając jednak zawartość w porównaniu do poprzednika to od razu można stwierdzić lepsze, bardziej wyważone użycie drewna. Bo choć od beczki nie uciekniemy tu w tym wypadku podbija ona, uzupełnia owoc, nie przykrywa go. Trochę zawodzi w ustach, gdzie mimo przyjemnej kwasowości i tanicznego finiszu brakuje mi wypełnienia. Wydaje się mieć jednak pewien potencjał dojrzewania, za rok-dwa może pokazać nieco lepsze oblicze. Nuty beczkowe powinny wtedy zelżeć i może spod nich wypłynie jeszcze więcej owocowości. Dobre+.


Esporao Pe Tinto 2015 (11,99 zł)

Esporao Pe Tinto 2015 (11,99 zł) - tu mamy nuty wędzonych śliwek w połączeniu z dojrzałymi wiśniami. Owocowość jest bardzo soczysta i przyjemnie kwaskowa. Taniny utrzymują się długo, ale nie wysuszają. Kolejna z tych tańszych butelek, które jednak nie mają się w swojej kategorii cenowej czego wstydzić. Średnie+.Monte de Ravasqueira Vinho Regional Alentejano 2016 (11,99 zł)


Monte de Ravasqueira Vinho Regional Alentejano 2016 (11,99 zł) - wino półwytrawne i rzeczywiście cukier jest w nim wyczuwalny. W zasadzie, jeśli ktoś takie klimaty lubi, to powinien być zadowolony, bo w swojej stylistyce wino jest poprawnie wykonane, a kwasowość sprawia, że nie mamy wrażenia, że pijemy jakąś przesłodzoną pozycję. Owocowość jest świeża, tanina obecna. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z winami, to warto mu tę pozycję polecić. Dobre-.


Monte de Trevo Herdade dos Grous Vinho Regional Alentejo 2015 (29,99 zł)

Monte de Trevo Herdade dos Grous Vinho Regional Alentejo 2015 (29,99 zł) - ma w nosie sporo nut zielonych i liściastych. W połączeniu z solidnym dotknięciem beczki pierwsze wrażenie nie jest zbyt przyjemne. Po kilku minutach trochę się oczyszcza i wychodzi więcej śliwek i wiśni. W ustach również śliwkowe, ale okraszone przy tym gorzkawym finiszem. W tej pozycji brakuje harmonii, wszystkie elementy niezbyt dobrze do siebie pasują. Może polepszy się, gdy je trochę potrzymamy na półce? Średnie+.Monte de Ravasqueira Syrah Vinho Regional Alentejano 2016 (19,99 zł)

Monte de Ravasqueira Syrah Vinho Regional Alentejano 2016 (19,99 zł) pachnie przyjemnie, jako jedno z niewielu pozycji to owoce, a nie nuty beczkowe grają tu pierwsze skrzypce. Mamy więc dojrzałe wiśnie, jeżyny i śliwki. W ustach z naprawdę przyjemną kwasowością (nie dajcie się zwieść temu, że kontretykieta mówi, że to wino półwytrawne). Do tego jest spora koncentracja i jeśli czegoś brakuje, to może bardziej wyczuwalnych, mocniejszych tanin. Nieco pluszowe, miękkie, ale też daje sporo radości. Dobre+

Carretera Calahorra Campo Lavilla Navarra Tempranillo 2015 (9,99 zł)

Carretera Calahorra Campo Lavilla Navarra Tempranillo 2015 (9,99 zł) - czereśniowo-malinowy nos, w którym jednak wychodzi alkohol. Usta kwaskowe, płytkie. Bardzo owocowe, lekkie i w sumie nieźle pijalne, ale nie nastawiajcie się na jakieś drugie dno. Średnie.


Bodegas Piqueras Marius Syrah 2013 (16,99 zł)

Bodegas Piqueras Marius Syrah 2013 (16,99 zł) ma w nosie przyjemne nuty dojrzałych wiśni i śliwek węgierek. Nos jest lekko przesmażony, ale trzyma dalej świeżość. Soczyste, pieprzne, przyjemnie kwaskowe. Niby nic wielkiego, bo i ciała to wino nie ma zbyt wiele, ale jest w tej butelce przyjemna pijalność i lekkość. Dobre+.

Bodegas Montebuena Rioja 2015 (13,99 zł)


Bodegas Montebuena Rioja 2015 (13,99 zł) - tu w zapachu czujemy sporo śliwek i niestety czujemy też wychodzący alkohol. W ustach kwaskowe, może owocowość mogłaby być nieco bardziej dojrzała. Jednak przede wszystkim wino nie jest zdominowane przez beczkę, co w tej ofercie samo z siebie jest dużym plusem. Dodatkowo w finiszu wychodzą delikatne taniny. Dobre.

Bodegas Montebuena Clos Montebuena Rioja Reserva 2013 (24,99 zł)

Bodegas Montebuena Clos Montebuena Rioja Reserva 2013 (24,99 zł) - to też stały gość na półkach w Biedronce. Nuty śliwkowe są towarzystwem dla akcentów likieru z wiśni, opadłych płatków kwiatów. Soczyste, kwaskowe (nawet kwaśne), z całkiem niezłą koncentracją. Nie jest to Rioja wysokich lotów, plącze się w niej lekko zielonkawa nuta, ale oceniając całościowo warto spróbować, a jeszcze lepiej zaserwować ją do wołowego steku, gdyż tanina jest tu naprawdę solidna. Dobre+.

Grandes Vinos y Vientos Monasterio de las Vinas Carinena Crianza 2010 (12,99 zł)

Grandes Vinos y Vientos Monasterio de las Vinas Carinena Crianza 2010 (12,99 zł) - trochę brakuje ciała i koncentracji, ale z drugiej strony jest tu jakieś dalekie wspomnienie klasy. Są więc śliwki, dojrzałe wiśnie. Niestety jest też sporo suchej taniny, nut waniliowych, skórzanych i to drugie oblicze wina ostatecznie bierze górę. Na dłuższą metę te nuty beczkowe są zbyt dojmujące, zwłaszcza w ściągającym usta finiszu. Średnie+.

Falua Sociedade de Vinhos Monte de Serra (7,99 zł)

Falua Sociedade de Vinhos Monte de Serra (7,99 zł) to trunek bez zapachu i praktycznie bez smaku. Problematyczne jest nazywanie tego winem.

Symington Family Estates Velgado Porto Tawny (15,99 zł)

Symington Family Estates Velgado Porto Tawny (15,99 zł) - ma zapach dość nieprzyjemny, z nutami piwnicznymi, opadłymi z drzewa, butwiejącymi liśćmi. Cukier wyczuwalny tak jak i zbyt palący alkohol. Zdecydowanie nie warto, zwłaszcza w kontekście drugiej z butelek, która jest dostępna w ofercie. Średnie-.


Symington Family Estates Martinez Porto Late Bottle Vintage 2012 (24,99 zł)

Symington Family Estates Martinez Porto Late Bottle Vintage 2012 (24,99 zł) - to już zupełnie inna bajka. Zapach jest bardzo przyjemny, z nutami dojrzałych wiśni, śliwek, wzbogaconych o akcenty anyżowe, jagodowe, mleczną czekoladę, zioła. Bardzo ładna koncentracja, ale i soczystość i świeżość. Klasowa butelka. Bardzo dobre-


Wina do degustacji otrzymałem od Jeronimo Martins