środa, 28 grudnia 2016

Wyjątkowe szampany z Vins de France!

Bąbelki z klasą!

Paleta nowości - szampanów Moutard z Vins de France

O bąbelkach w rozsądnych cenach pisałem już w poprzednim poście - ale dzisiejszy jest poświęcony tylko szampanom. W średnich stanach cenowych - żadne tam Dom Perignon czy Krug - ale w takich, że już można się szarpnąć w ten wyjątkowy dzień.

Cuvée des 2 Soeurs (195 zł)

Piotr, właściciel Vins de France pokazał na kameralnej degustacji pięć szampanów Moutard - z Côte des Bar w Szampanii. Ponieważ się nieco spóźniłem, próbowałem win w innej chyba kolejności niż inni, choć ręki nie dam sobie uciąć.

Mój pokaz otwierał Cuvée des 2 Soeurs - 50 proc. Pinot noir, 50 proc. Chardonnay, ale wino wytwarzane metodą Solera (znaną z produkcji Sherry), polegającej na mieszaniu różnych rocznikowych partii wina. W sumie rzecz powszednia u innych producentów. Wino dość twarde, ale przyjemne. O średniej kremowości, bardzo świeżym powiewie mineralności i elegancji. Cena - 195 zł.
Moutard Grande Cuvée Brut (145 zł)

Przejście na Moutard Grande Cuvée Brut (145 zł) to skok do innego basenu. Nie dość, że tańszy szampan, to jeszcze inny w charakterze. Bardziej grzybowy, ze sporą ilością kremowych akcentów, bardzo migdałowy i przyjemny.

Moutard Côtes de bar Chardonnay (185 zł)

Ocean kwasowości - ale przyjemnej - to Moutard Chardonnay "Côtes de bar" Chardonnay (185 zł). W aromacie jest wąsko, choć elegancko, cytrusowo, ale w smaku jest szerzej, pełniej. I tak to świetne wydanie Chardonnay, które znamy z wielu innych nudnych wydań. Tu jest klasa! W winie jest drobina cukru, której praktycznie nie czuć - 10 g/litr.

Moutard "Côtes des Bar" Pinot Noir Vignes Beugneux (185 zł)

Jeśli szukacie wielkich bąbli, rozrywających usta, wina znaczącego ślad pewną smugą cienia i melancholią, postawcie na Moutard "Côtes des Bar" Pinot Noir Vignes Beugneux. Tu już czuć bogactwo aromatu, wielkie bąble z kremowością drożdży i większym cukrem (15 g/l) zdobywają moje serce w segmencie 185 zł.
Moutard Cuvée des 6 cepages 2008 (280 zł)

Ale gdybym miał wybrać szalę, na której miałbym położyć całkiem moją duszę, to wybrałbym Moutard Cuvée des 6 cepages 2008. Cena niewąska - 280 zł, ale i doznanie smaku zupełnie inne niż reszta szampanów. Tu mamy kupaż szczepów: Arbanne, Petit Meslier, Pinot blanc, Chardonnay, Pinot noir, Pinot meunier. I do tego 10 gramów cukru na litr. Nurzamy nos w kieliszku i... czego tu nie ma! Są grzyby, są migdały, jest tost i skórka od chleba. Wszystko szerokie i do tego jeszcze doprawione wielką kwasowością. Wyobrażam sobie rok 2017, jeśli wzniósłbym toast tym szampanem!
Vins de France jest w podziemiach tego budynku przy ul. Polnej

Musiaki na sylwestra

Jakie bąble na sylwestra 2016/2017?Przed nami ostatnie dni roku - akurat czas na powolną przymiarkę do musującego wina na sylwestra. Jeżeli zamierzacie (a może zamierzają wasi znajomi, bliscy, krewni, sąsiedzi, wrogowie...) świętować przy winach za kilka złotych, możecie sięgnąć do rankingu Zdegustowanego sprzed roku. Sądzę, że plastikowe korki i stalowe druty utrzymują tamte wina wciąż w ryzach i marna szansa, by przez rok magazynowania coś w ich smaku się zmieniło.

Ja zaś wolałem sprawdzić co piszczy w winach, jakie możemy dostać w cenach nieco wyższych - od 15 do 240 zł. Na tapetę wziąłem 25 etykiet - z dyskontów, Centrum Wina oraz z oferty Selgros Cash & Carry (a więc sporo z nich macie szansę dostać w zwykłych sklepach). Jest tu i cava, jest prosecco, sekt oraz cremant, ale jest zadziwiająco sporo prawdziwych szampanów!

Ranking ułożyłem cenowo. Najtańsze szampany możemy już znaleźć za 60 zł. Tych droższych niż 240 zł nie próbowałem, ale może kiedyś... Ale jeśli macie okazję spróbować Kruga albo Cristala (na końcu tego postu), to śmiało. Pieniądze są wielkie, ale doznania niesamowite!

Cava Arestel Brut (14,99 zł)

Cava Arestel Brut – 14,99 zł
Wino o wyraźnym aromacie drożdżowego ciasta, nieco złożonym. Ma drobne bąble i dość dużą kwasowość. Choć może wydawać się nieco zmęczonym winem. Ale mógłbym pić do risotto i paelli.

Kupicie w Lidlu

Jean-Pierre Hottinger Premium Sparkling Wine (17,21 zł)

Jean-Pierre Hottinger Premium Sparkling Wine – 17,21 zł
Wino dla amatorów słodyczy. W barwie jest złote, ma wyraźny aromat karmelu.
Importer Domaine Menada. Dostępne w Selgros Cash&Carry


El Torete Cava Semi Seco (18,07 zł)

El Torete Cava Semi Seco. Za 18,07 zł można mieć półwytrawne wino musujące z bardzo zróżnicowanymi bąbelkami. Ale dość szlachetne w smaku - o mocnym aromacie włoskich orzechów, akcencie kremowo-drożdżowym.
Import AN.KA Wines. Dostępne w Selgros Cash&Carry


Stock Prosecco DOC Treviso (19,76 zł)

Stock Prosecco DOC Treviso (19,76 zł). Spodziewałem się koncerniaka, ale jest dobrze - to mocno owocowe wino musujące, z lekkimi akcentami grejpfrutowymi i orzechowym. Ma duże bąbelki.
Import Stock Polska. Dostępne w Selgros Cash&Carry


Cin&Cin Prosecco DOC (19,76 zł)

Cin&Cin Prosecco DOC (19,76 zł) okazuje się całkiem fajnym orzeźwiającym winem musującym - o średnich bąbelkach i aromacie brzoskwini
Import Ambra S.A. Dostępne w Selgros Cash&Carry


Porta Leone Millesimato Spumante Brut (19,99 zł)

Porta Leone Millesimato Spumante Brut – 19,99 zł
Wino musujące ze szczepów Glera (70 proc.) i Chardonnay (30 proc.). Kwiatowe, dość ostre, z mocnym owocowym posmakiem.
Kupicie w Biedronce


Mionetto Prosecco Brut DOC Treviso (23,97 zł)

Jedna z dwóch podobnych etykiet - różnią się intensywnością żółci - Mionetto Prosecco Brut DOC Treviso. Za 23,97 zł dostaniemy bardzo zgrabne wytrawne wino musujące. Szczupłe i bardzo orzeźwiające. Ma mnóstwo białych bąbelków. Jest bardzo szlachetne. O aromacie dojrzałego grejpfruta. Ma pewną szlachetność, pieprz, głębię. Dobre prosecco za niewielką cenę!
Importer Henkell&Co Polska. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


Mucha Sekt Demi Sec (23,99 zł)

Mucha Sekt Demi Sec za 23,99 zł to jeden z nielicznych słodziaków. Półwytrawne wino ze szczepu Chardonnay. Raczej dla wielbicieli słodkości. O aromacie słodkich owoców, może nawet ciasteczek. Ale do ciast przywiezionych jeszcze ze świątecznego stołu OK! Centrum Wina

 
La Gioiosa Et Amorosa Prosecco DOC Treviso (24,99 zł)

La Gioiosa Et Amorosa Prosecco DOC Treviso (24,99 zł) to musiak w oryginalnej butelce. Po odkorkowaniu ma drobne bąbelki. Wytrawne i aromatyczne, utrzymane w stylu jabłkowym, w kolorze dość blade, lekko gorzkie.
Biedronka


Castel Cuvee Blanche Blanc de Blanc Brut (27,04 zł)

Jeśli postawicie na Castel Cuvee Blanche Blanc de Blanc Brut (27,04 zł), to wzniesiecie się już na fajne szczyty. Oto złote w kolorze wino dość złożone, o mocno kwiatowym aromacie z akcentami gruszki. O stosunkowo rzadkich i niewielkich bąbelkach. Podawałbym do łososia z awokado.
Import Castel Freres. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


Weiber Cremant d'Alsace (27,99 zł) 

Musujące wino rodem z Alzacji z dyskontu - Weiber Cremant d'Alsace (27,99 zł). Ma całkiem spore bąbelki i bardzo wyraźny aromat świeżości. Dominuje nuta – choć dość oszczędna – cytrusowa - grejpfrutowa. W smaku szczupłe.
Lidl


Martini Prosecco (29,99 zł) 

Marka zobowiązuje? Martini Prosecco – 29,99 zł – ma średnie bąbelki i jest dość słodkawe. Może nie ma specjalnej finezji, ale nie ma przykrości. Nieco goryczy w finiszu, rodem z białego grejpfruta.
Biedronka


Cava Rigol Brut (29,99 zł)

Od kiedy w zeszłym roku spróbowałem nieco innej cavy tego producenta, zostałem jej fanem. Cava Rigol Brut też ma dobrą cenę – 29,99 zł - i fajny smak. To wino ze szczepów Macabeo, Xarello, Parellada. Całość jest ostra jak żyletka, o dość dużych bąblach, z leciutkim, delikatnym stopniem utlenienia. A może drożdżowej autolizy... Pięknie cytrusowe, smaczne. Z nutami grejpfrutowo-brzoskwiniowymi. Piłbym do tarty z karmelizowaną cebulką i tymiankiem.
Dostaniecie w Centrum Wina
Cava de Pró Brut – 30,98 zł
Wino ze szczepów Macabeo, Xarello, Parellada. Ma maleńkie bąbelki - jest lekko musujące, zadziwiająco szlachetne lekko orzechowe, z akcentem utlenienia.
Importer Oktan Energy. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry
Cava Suerente Demi Sec – 33,66 zł
Ze szczepów Macabeo i Parellada. Półwytrawne, a raczej półsłodkie, z akcentem migdałowym, dość gładkie, o bardzo eleganckich małych bąbelkach.
Import TIM SA. Dostępne w Selgros Cash&Carry


Mionetto Prosecco Brut DOCG Valdobbiadene (37,50 zł)

Mionetto Prosecco Brut DOCG Valdobbiadene – 37,50 zł
Wytrawne Prosecco z najlepszego regionu - ma bardzo drobne bąbelki, prostą i ostrą jak brzytwa strukturę, szlachetną, z posmakiem ostrej limonki i grejpfruta. Ale ma lekko kwiatowe echo. Bardzo dobre prosecco! Dobre do sałat i nie tylko!

Importer Henkell&Co Polska. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


Veuve du Vernay Brut (38,29 zł)

Veuve du Vernay Brut – 38,29 zł
Złote wino o małych i rzadko unoszących się bąbelkach. Przywodzące na myśl białe Bordeaux. O aromacie kwiatów i kremowych biszkoptów. W smaku poważne, o sporej strukturze - do białych mięs, indyka, tłustej ryby.
Import Castel Freres. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


J.Oppmann Schloss Wurzburg Extra Trocken (44,26 zł)

J.Oppmann Schloss Wurzburg Extra Trocken – 44,26 zł
Absolutnie bezpretensjonalne wino musujące w świetnej cenie. Świeże, orzechowo-migdałowe, bardzo zbliżone aromatem do prawdziwych szampanów. Czyste, z lekkim mineralnym akcentem.
Dostępne wyłącznie w halach Selgros Cash&Carry


Castell Blanc Cristal Cava Semi Seco (44,99 zł)

Castell Blanc Cristal Cava Semi Seco – 44,99 zł
Macabeo, Xarello, Parellada - Owocowo-kwiatowe wino musujące o lekkim posmaku drożdżowym, dość wstrzemięźliwe, lekko słodkie. Do foie gras
Centrum Wina


Champagne Comte de Brismand Brut Reserve (59,90 zł)

Champagne Comte de Brismand Brut Reserve – 59,90 zł - to teraz chyba najtańszy szampan na rynku. Jest lekki i dość dyskretny w smaku. Jeśli ktoś wam będzie wmawiał, że jest płaski i nijaki, nie wierzcie. Ma wyczuwalne akcenty owocowe. Może ma nieco cukru. I nie ma tej złożoności co inne etykiety, ale ma sporo jeszcze żywotności. Do makaronów z serem pleśniowym!
Lidl


Champagne Maxime Bellois Brut (79,90 zł)

Żółto niebieski dyskont uderzył z grubej rury - dał szampana o sporej klasie za 79,90 zł. Champagne Maxime Bellois Brut ma maleńkie, eleganckie bąbelki. Ma dość oszczędną i wyrazistą nutę orzechowo-migdałową. Ale mimo wszystko w smaku jest ostry, mocno drożdżowy. Podawałbym do owoców morza.
Lidl


Champagne Janisson & Filss Brut Carte Blanche (110,69 zł)

Champagne Janisson & Filss Brut Carte Blanche za 110,69 zł to szampan, który mi subiektywnie - podoba się najbardziej. Jest ostry, orzechowo-migdałowy, z posmakiem pieczonych jabłuszek. Z mnóstwem bąbelków, pod ogromnym ciśnieniem. To jedyna butla, która trysnęła nieoczekiwanie spod korka! Ale i tak ze sporą dawką elegancji. Do kawioru, soli w maśle.
Dostępne wyłącznie w halach Selgros Cash&Carry


Champagne Moet & Chandon Imperial Brut (142,67 zł)

Jeden z najbardziej popularnych szampanów na świecie - tak, tak to Champagne Moet & Chandon Imperial Brut. W Selgrosie kosztuje 142,67 zł. Jest stonowany w aromacie, ale o wiele bardziej szlachetny w smaku. Ma maleńkie, eleganckie bąbelki. W aromacie wyraźna nuta prażonych migdałów, gruszka, ciasto drożdżowe. Do creme brulee z białą czekoladą!
Import LVMH Polska. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


 Champagne Charles Lafitte Grand Cuvee Brut (186,94 zł)

Champagne Charles Lafitte Grand Cuvee Brut za 186,94 zł to w barwie dość
słomkowe wino. Z bąbelkami bardzo leniwie uchodzącymi do góry. Ale jest klasa. W aromacie bardzo czysty i elegancki, leciutko drożdżowy, z leciutkim akcentem skórki od chleba. Wkrótce po nalaniu do kielicha zamknięty, ale warto nieco przegrzać. Podawałbym do risotto z groszkiem, miętą i limonką. I do kawioru!
Import Castel Freres. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


Champagne Pommery Brut Royal (241,07 zł)

Champagne Pommery Brut Royal – 241,07 zł - ma złotą suknię i regularne bąble, choć dość niewielkie. Ale jeśli wtykamy nos, to czujemy elegancję i świetną jakość. Do picia z homarem, ziemniakami nadziewanymi krabowym mięsem.
Import Castel Freres. Dostępne w halach Selgros Cash&Carry


Ranking ten ułożyłem także dla Faktu. Próbki otrzymałem od importerów