piątek, 10 lipca 2015

Włoch z lekka fiołkowy - 5 pkt.

Marotti Campi Rubico
Lacrima di Morro d'Alba DOC 2013
Półka - na wysokości pasa
Gdzie i czemu tak drogo - Italia dla Ciebie i 35 zł (zakup własny)
Do Ideału? - Jeszcze troszkę brakuje! (5 pkt.)


Czas na wino ze szczepu Lacrima - bardzo starego szczepu rodem z Włoch, od wieków rosnącego koło miasteczka Morro d'Alba. W Polsce dość rzadko spotykane (po 1 sztuce znalazłem w Kondrat Wina Wybrane i Dobre Wina), ale natrafiłem na butelkę przy okazji odwiedzin w sklepiku Italia dla Ciebie na warszawskim Muranowie.

Producent Marotti Campi oferuje 10 win - białe z Verdicchio, czerwone właśnie z Lacrima (choć jest jedno z Petit Verdot, Montepulciano i Cabernet Sauvignon. Jakie jest Rubico?

W zapachu uderza piękny owoc - porzeczka i fiołki, lekka różaność, bardzo dojrzała, a może nawet przejrzała truskawka. W ustach okazuje się bardzo owocowe. Ma średnią kwasowość i dość przyjemny garbnik. Lacrima uznawana jest za szczep mało taniczny, stąd więcej owocowości niż drewna. Co najciekawsze, momentami - gdy wyłączymy w zmysłach uczucie owocowej lekkości - czuć ładną moc, krzepkość. Nie ma żadnych beczkowych nut, bo drewna nie widziało. I dobrze, dzięki temu do doskonałości jeszcze tylko trochę brakuje!


Wino na 5 punktów w 7-punktowej skali

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz