wtorek, 2 września 2014

Winne Wtorki - Wino i czekolada z dyskontu

Pomarańczowo-czerwono
czyli winno-dyskontowo
Wino za 16,99 zł i czekolada za 2,99 zł

Tematem dzisiejszych Winnych Wtorków, czyli dnia, w którym blogerzy piszą o winach na wspólny temat (pierwszy i trzeci wtorek miesiąca) jest wino i czekolada. Hmm... Przybyłem nieco z doskoku, tuż po urlopie, nie mając tyle czasu na przygotowania, wpadłem więc na myśl zestawienia dyskontowego, mając w pamięci zeszłoroczne otwarcie sklepu 6win, gdzie prezentowano specjalną czekoladę do wina za... 49 zł! Kogo stać na taki luksus? Pomijając, że istotnie mocne wina świetnie do czekolady pasują...

Brix to czekolada do wina za 49 zł. Trochę zgroza! Ale do ciemnego syrah z malbekiem pasuje, to fakt

Wybór padł - z racji niedawnej premiery francuskich win w Biedronce - na wino (La Resérve de Combalet 2011 za 16,99 zł), którego pewne nuty podczas degustacji kojarzyły mi się właśnie z beczką, którą zdecydowana czekolada powinna ładnie przykryć.

Jaka czekolada? Nie żaden Brix po 49 zł za 220 gramów, ale Luximo Dark - czekolada gorzka ze skórką pomarańczową za 2,99 zł (za 100 g). Także z owadziego dyskontu.

Jak owo zestawienie? Dość dobrze, jak na zestaw "do dwóch dych". Samo wino epatuje nos aromatem z czerwonych owoców, z dodatkiem beczkowym. Nie bardzo nachalnym, ale z zawartością lekkiej wanilii, drobiny kawy. Ma taniny krągłe, dobrze wtopione, garbników odrobinę, a kwasowość akurat taką, by dobrze ją gorzka czekolada zrównoważyła.

Sama czekolada (dla Biedronki produkuje ją krakowski Wawel) bardzo dobra. Goryczka i zwarta forma. Rozpuszcza się na języku harmonijnie, długo. A skórki pomarańczowej nie ma nadmiaru, tylko jest akurat tyle, by wybrzmiała pięknie w finiszu. Razem z winem tworzą ładną całość, akurat uzupełniając o owocową nutę ów beczkowy posmaczek, którym przesycony jest nasz Combalet. Może nawet lepsze to wyjście niż usmażyć kawał wołowiny?

Czekoladę nabyłem ze środków własnych, wino do testów dostarczyła Biedronka

Takie doświadczenia zdobyli inni wtorkowicze:

- "Blurppp" odbył podróż do zakamarków dzieciństwa

- "Czerwone czy białe" poszło w... białe

- "Nasz Świat Win" sprawdził Lidla i Kondrata i czekoladę niby-dark.

- "Przy Winie" wina nie pił, tylko... jadł czekoladę o smaku wina!

- "Winnetou" też w dyskoncie. I to tylko za 12 zł!

- "Winniczek" poszedł w krakowskie klimaty + porto i recioto2 komentarze:

  1. Skąd takie skrajne opinie o tym winie ? Jedne przychylne, inne druzgocące. Jeśli jeszcze jest na półkach, muszę to zweryfikować.

    OdpowiedzUsuń