czwartek, 29 czerwca 2017

Wina z Biedronki na lipiec 2017

Bałkańskie smaki z dyskontu


Na półkach Biedronki - obok Kadarki - inne wina. Określone mianem win z Bałkanów. Choć jakby niektórzy producenci się o tym dowiedzieli, byłby niezły kocioł... Kilka win już się pojawiało, ale jest kilka debiutów. Jak się sprawdzą? Miałem okazję przyjrzeć się poniższej szóstce:

 
Vina Laguna Malvazija 2016 (19,99 zł)

Vina Laguna Malvazija 2016. Za 19,99 zł mamy białe wino wytrawne z Chorwacji. W aromacie białe owoce - jabłka i gruszki oraz tło ziołowe, mokrej trawy, a raczej leśnej ściółki po deszczu... Ale także... trzcin z płytkiej, może jeszcze nieco bagnistej części jeziora, do której gdzie nie dojdziecie, tylko raczej dopłyniecie lekkim kajakiem. Wino o strukturze dość średniej, okraszone kwasowością oraz dość wyraźną goryczką. Dałbym 4 z minusem.


 


Wild River Sauvignon Blanc (19,99 zł)
 
Wild River Sauvignon Blanc. Białe wino wytrawne ze Słowenii. Zwykle to o aromacie w winie najpierw się mówi, ale tu zwraca uwagę smak. Ten jest ostry, bardzo grejpfrutowy, gorzki. Aromat zaś to zupełne przeciwieństwo. Jest całkiem delikatny, jest jak lekko nagrzany krzak czarnej porzeczki, z niedojrzałymi jeszcze owocami. Choć pojawiają się dziwne nutki... Lepsze na pewno niż Muscat Ottonel.

 


Wild Flower Muscat Ottonel (16,99 zł)
 
Wild Flower Muscat Ottonel. Białe wino ze Słowenii za 16,99 zł. W katalogu przedstawione jako słodkie, ale tego cukru nie ma tu przesadnie dużo. Aromatyczne - choć średnio. Ale czuć wyraźnie brzoskwinię, gruszki i mocne jabłka. Alkohol jest jednak mocny dość. Duszący aż, niezbyt zintegrowany. Struktura średnia. Wino średnie - przykrości nie sprawia, ale emocji tu jak z wędrówki z czekanem w Bieszczadach.


Krizevacki Vinograd Graševina 2015 (17,99 zł)

Wino, które bardzo mi się z tej oferty podoba - Krizevacki Vinograd Graševina 2015. Za 17,99 zł mamy białe wino wytrawne z Chorwacji. W aromacie czuć czyste zielone jabłka, po chwili papierówki i lekki woskowy akcent gdzieś głęboko. W smaku już tę miodową woskowość czuć bardziej, zaprawiona jest lekką kwasowością - przyjemną i czystą. To będzie bardzo udany zakup!

 


Katarzyna La Bella (26,99 zł)

Katarzyna La Bella - 26,99 zł - oto wytrawne wino czerwone z Bułgarii. Kupaż Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah i Malbeka, z czego właśnie CS przebija się najbardziej. W aromacie czerwone owoce, z mlecznymi, miękkimi, jogurtowymi refleksami... Ale w smaku jest cienkość, sporo tu goryczki, a kwasowość jest dość napastliwa. Wino smakuje jakby każdy składnik dawał swój głos osobno, stał obok siebie w dość luźnym szeregu. Nie ma tej wspaniałej integracji, która przesądza o charakterze wina.

 


Samos Vin Doux (19,99 zł)
 
Jedyne wino słodkie - i to rzeczywiście cukru niemało. Greckie Samos Vin Doux (19,99 zł). W aromacie czuć bardzo dojrzałe jabłka, a raczej nawet nie tyle owoc, co skórkę zdjętą scyzorykiem, nutki brzoskwini, miodu. W głębi jest niestety to samo, co uwydatnia smak - słaba kwasowość. Na przykładzie tego wina można samemu się przekonać, że gdy jej jest niewiele (goryczka jest, owszem!), wino staje się wariacją na temat Nalewki Babuni. A jeszcze w posmaku ujawnia się coś dziwnego. Szkoda...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz